Obrabiarki CNC – o mnie

Na co dzień jestem operatorem CNC, a więc potrafię obsługiwać maszyny CNC, takie jak tokarka czy frezarka. To dość odpowiedzialna praca, która wymaga koncentracji, dbałości o najmniejsze detale, a także precyzji. Jednocześnie, praca jest moja pasją i cieszę się, że mogę ją rozwijać.

Operator CNC – czyli kto?

Zadania operatora CNC tak naprawdę uzależnione są od tego, w jakiej firmie jest zatrudniony i czego ona od niego wymaga. Oprócz obsługi wskazanych maszyn, do moich obowiązków należy także przede wszystkim dbanie o jakość wykonywanych przeze mnie elementów, kontrola pracy maszyny czy też ustawianie oraz mocowanie narzędzi. Zdarzało się również, że do moich obowiązków należało programowanie maszyny i korekta błędów. Bycie operatorem CNC każdego dnia może zaskakiwać i kształtować umiejętności, o których nawet nie wiemy, że właściwie je posiadamy – właśnie to uwielbiam w swojej pracy.
Jako operator CNC obsługuję maszyny, które obrabiają metale i tworzywa sztuczne. Każdy, kto marzy o tym zawodzie musi posiadać specjalistyczną wiedzę, a także inne niezbędne kwalifikacje do tego, by obsługiwać zarówno maszyny tradycyjne, jak sterowane elektronicznie roboty.

Czy warto zostać operatorem CNC?

Właściwie nigdy nie zadawałem sobie tego pytania – wybierając swój zawód kierowałem się głównie swoimi pasjami i umiejętnościami. Mam nie tylko wyższe wykształcenie techniczne, ale także dość spore doświadczenie w obsłudze i serwisowaniu maszyn CNC. Każdy operator CNC musi wiele wiedzieć o maszynach wykorzystywanych na terenie zakładu, w którym pracuje. Wymaga się także od niego posiadania odpowiednich zdolności do regulacji tych urządzeń, powinien także potrafić pracować w zespole i odpowiednio komunikować się z innymi ludźmi. Muszę przyznać, że jestem zadowolony z tego, jak potoczyło się moje życie i jaki zawód udało mi się zdobyć. Każdego dnia mogę nauczyć się czegoś nowego – także dzięki bardziej doświadczonym współpracownikom, z którymi spędzam na co dzień naprawdę wiele czasu.